*  Authenticity

Authenticity is the first trail-running value. At its origins, trail-running was born from the runners’ motivation to practise their sport in contact with natural surroundings, so as to experience the beauty of the landscape and to learn to evolve without artifice in an environment that is demanding for both body and spirit. Trail-running is an authentic sport, because it creates a confrontation between the participant and the unspoilt natural environment as a source of inspiration, surpassing oneself, but also one of harmony.

As a social activity, trail running promotes human relationships based on simplicity, conviviality, sharing and respect for differences. The trail-running community gives these authentic values as much importance as those of performance and competition.

Mission Statement   ▾

Born in July 2013, the ITRA (International Trail Running Association) aims to give a voice to parties involved in trail running in order to promote its strong values, its diversity, the safety of races and the health of runners, as well as to further the development of trail running and ensure a constructive dialogue between the national and international bodies with an interest in the sport.

Here's something you might not know! 

Runners can now systematically rate the quality of a race in which they have participated, using a single tool, the ITRA quality questionnaire! 

More information


Opening of registration

Trail Dell'ulivo 2019

  • Registration
  • 22/07 ▸ 31/10
  • Location
  • Emilia-Romagna, Italy
  • Date of event
  • 03/11/2019
  • Distance
  • 23.9km ▸ 52.6km
  • Height gain/loss
  • 1140m+ ▸ 2420m+
  • Endurance points
  • 13
  • Mountain
  • 5
  • Finisher criteria
  • 150330

Moon Valley Run Festival 2019

  • Registration
  • 20/07 ▸ 04/08
  • Location
  • More og Romsdal, Norway
  • Date of event
  • 11/08/2019
  • Distance
  • 58.9km
  • Height gain/loss
  • 4110m+
  • Endurance points
  • 3
  • Mountain
  • 8
  • Finisher criteria
  • 310

Yangxian 100 Ultra Trail Challenge 2019

  • Registration
  • 20/07 ▸ 12/11
  • Location
  • Jiangsu, China
  • Date of event
  • 23/11/2019
  • Distance
  • 49.8km
  • Height gain/loss
  • 3770m+

Siming Mountain International Race 2019

  • Registration
  • 20/07 ▸ 20/10
  • Location
  • Zhejiang, China
  • Date of event
  • 24/11/2019
  • Distance
  • 33km ▸ 53km
  • Height gain/loss
  • 1730m+ ▸ 3140m+

100 Miles Of Istria 2020

  • Registration
  • 18/07 ▸ 29/02
  • Location
  • Istarska, Croatia
  • Date of event
  • 17/04/2020
  • Distance
  • 20.2km ▸ 167.5km
  • Height gain/loss
  • 140m+ ▸ 6390m+
  • Endurance points
  • 06
  • Mountain
  • 15
  • Finisher criteria
  • 210340

Tnf100 Ultra Trail Challenge Shenyang 2019

  • Registration
  • 16/07 ▸ 30/09
  • Location
  • China
  • Date of event
  • 26/10/2019
  • Distance
  • 25.1km ▸ 78.1km
  • Height gain/loss
  • 560m+ ▸ 1910m+
  • Endurance points
  • 13
  • Mountain
  • 23
  • Finisher criteria
  • 210230

Ultra Trail Three Gorges 2019

  • Registration
  • 15/07 ▸ 14/09
  • Location
  • Hubei, China
  • Date of event
  • 21/11/2019
  • Distance
  • 116.7km ▸ 175km
  • Height gain/loss
  • 5860m+ ▸ 10790m+

The Lost World Of Ultra 2019

  • Registration
  • 15/07 ▸ 21/10
  • Location
  • Perak, Malaysia
  • Date of event
  • 16/11/2019
  • Distance
  • 22.6km ▸ 100.9km
  • Height gain/loss
  • 840m+ ▸ 4470m+

Trójmiejski Ultra Track 2020

  • Registration
  • 15/07 ▸ 20/02
  • Location
  • Pomorskie, Poland
  • Date of event
  • 29/02/2020
  • Distance
  • 10.1km ▸ 67.9km
  • Height gain/loss
  • 360m+ ▸ 2100m+
  • Endurance points
  • 03
  • Mountain
  • 34
  • Finisher criteria
  • 270400

Stromlo Running Festival 2019

  • Registration
  • 14/07 ▸ 21/11
  • Location
  • Australia
  • Date of event
  • 24/11/2019
  • Distance
  • 30.1km ▸ 50.2km
  • Height gain/loss
  • 810m+ ▸ 1020m+
  • Endurance points
  • 01
  • Mountain
  • 23
  • Finisher criteria
  • 250280

Last results

20/07/2019   79.40km / 3080m+
Siskiyou Out Back Trail Run 2019 - 50M

Rk Name Time
1Niko TUTLAND08:41:58
2Robert JULIAN09:33:15
3Chris TRAMMELL09:40:59
1Luanne PARK10:18:53
2Emily KRUGER10:26:45
3Madison HORNIG11:04:00

20/07/2019   48.10km / 1470m+
Siskiyou Out Back Trail Run 2019 - 50K

Rk Name Time
1Jared HIXON04:02:25
2Eric GHELFI04:10:15
3Rod BIEN04:12:44
1Amber SINGH04:53:50
2Jessica LAMANNA04:58:43
3Victoria MAYFIELD05:11:37

14/07/2019   24.90km / 1160m+
Un Tour En Terre Du Jura 2019 - Marathon Relais 2

Rk Name Time
1Leonard GUIBERT04:46:33
2Fares HAMMANI04:55:11
3Cyril BOUVIER05:04:24
1Julie CHETRIT05:13:10
2Serrette LAURIE ANNE05:17:45
3Diana BALLET05:26:53

14/07/2019   34.00km / 1420m+
Grand Trail Stevenson 2019 - Gts 3 - 35 Km

Rk Name Time
1Yoann FAURIE03:26:58
2Vincent GUTH03:32:33
3Yannick PENLAE03:34:01
1Liz MARSHALL04:06:42
2Severine LARGUIER04:24:06
3Sylvie MATHIS04:53:13

14/07/2019   35.30km / 1120m+
La Chouffe Trail 2019 - 36Km

Rk Name Time
1Louis DELATTRE02:48:18
2Bo Hakan NILSSON02:48:33
3Steven DEGRIECK02:56:38
1Tatiana QUESADA03:21:41
2Shefi XHAFERAJ03:26:24
3Jessie JAGER03:39:32

14/07/2019   21.10km / 1180m+
Snowdonia Trail Marathon 2019 - Snowdonia Trail Half Marathon

Rk Name Time
1Joe DALE01:51:19
2Gwilym JONES01:58:48
3John EDWARDS01:59:13
1Josie LLOYD02:11:14
2Laura KAYE02:12:51
3Rhian PROBERT02:16:26

14/07/2019   43.50km / 1720m+
Snowdonia Trail Marathon 2019

Rk Name Time
1Nick SWINBURN03:18:10
2Sebastian BATCHELOR03:19:45
3Jack WOOD03:23:10
1Kirsteen WELCH04:07:53
2Sara WILLHOIT04:10:17
3Georgia TINDLEY04:13:59

14/07/2019   28.20km / 930m+
La Chouffe Trail 2019 - 28Km

Rk Name Time
1Moritz AUF DER HEIDE02:00:48
2Thomas BUYSE02:17:39
3Jonathan PUT02:17:54
1Venetia BERK02:41:55
2Anne ZIJDERVELD02:49:32
3Fanny JEAN02:58:35

14/07/2019   49.50km / 2430m+
Un Tour En Terre Du Jura 2019 - Marathon

Rk Name Time
1Gael RAGUET04:26:58
2Pierre LAMY04:49:13
3Alexandre CHAUVIN04:59:19
1Anastasia BOUZDINE06:27:25
2Alice RAOUX06:45:36
3Elise WILHELM06:50:59

14/07/2019   22.00km / 1600m+
Fregona Trail Fest 2019 - Pizzoc Trail

Rk Name Time
1Gianpietro BARATTIN02:03:16
2Mattia ZOIA02:05:29
3Marco PICCIN02:09:56
1Camilla SPAGNOL02:29:46
2Melina GROSJEAN02:35:36
3Martina BOSCO02:46:16
05/03/2019 19:38

Discover the applicants of your country!


We are pleased to share with you the list of applicants to be national representatives.

>>> Click on their names to see their application! <<<

The elections will take place from Saturday, March 30 to Friday, April 5, 2019

To vote, you must have a membership up to date no later than March 26, 2019.

We will send you the procedure to vote online.

Argentina

RUNNERS’ CANDIDATES

Jose MONTES DE OCA

Austria

ORGANIZERS' CANDIDATES

Gerhard GSTETTNER
Josef MAYERHOFER

Australia

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Aaron KNIGHT Ben HOCKINGS

Bolivia

RUNNERS' CANDIDATE

ORGANIZERS'CANDIDATE

Ervin SILES Ariel RAGUZZI

Bosnia & Herzegovina

ORGANIZERS' CANDIDATE

Admir SABIC

Brazil

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATES

Sydney TOGUMI Marco CAMPOS
Rosalia CAMARGO GUARISCHI
Thiago PICON ELI
Robson Fagundes DE LIMA Emerson RAMOS CORRALES
Emerson RAMOS CORRALES  

Canada

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATES

Dennesha FERGUSON Sébastien COTE
David JEKER
Maxime DESMARAIS  
Phil HIOM  

Chile

ORGANIZERS' CANDIDATE

Martin NACRUR
Jonathan OBERREUTER

China

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATES

Zhang ZHIQIANG Demin MA
Zhenlei SU Lei QIU
Lei YU Yujin JIANG

Ziling SU
  Bo LUO
  Liu JIANHANG

Colombia

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATE

Pablo GUALDRON Oscar MAHECHA
Enrique Sanchez CARLOS  
Jorge Ivan HINCAPIE PALACIO  

Costa Rica

RUNNERS' CANDIDATE

Marcelo JIMENEZ ROQHUETT

Croatia

RUNNERS' CANDIDATE

ORGANIZERS' CANDIDATES

Damir MAKSIMOVIC Alen PALISKA

Damir MAKSIMOVIC

Denmark

RUNNERS' CANDIDATE

Jesper LØVETOFTE

Ecuador

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATES

Pablo Sebastian MENA CEPEDA David EGAS
Christian BRITO Henry ANDRADE

Finland

RUNNERS' CANDIDATES

Daniel FERNANDEZ
Wilhelm von FRENCKELL
Harri JANTUNEN

France

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATES

Frédéric BERG Jean Michel TRIDON
Charles CARAYON Philippe LE RUYET
Julien LUCCHI Gregory LELOUP
Stephane PICOT Eric RAZZOLI
Nicolas DELMI-DEYIRMENDJIAN  
Emilie LECOMTE  
Antoine BARTHELEMY  

Germany

RUNNERS' CANDIDATES

Malte ECKERT
Karsten NOLTE
Andreas SCHINDLER

Greece

RUNNERS' CANDIDATE

ORGANIZERS' CANDIDATE

Nicos ZANAS Lazaros RIGOS

Hong Kong

ORGANIZERS' CANDIDATE

Janet NG

Hungary

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATE

Lajos ROHOSKA László CSANYI
Jean Stephane RIDIRA  

Iceland

RUNNERS' CANDIDATE

Fridleifur FRIDLEIFSSON

India

RUNNERS' CANDIDATES

ORGANIZERS' CANDIDATE

Santhosh K GOWDA Naveej Ahamed
Amar RANU  
Ajit NARWAL  
Sandeep KUMAR  

Israel

RUNNERS' CANDIDATE

Segev APPELBAUM

Italy

RUNNERS' CANDIDATE

ORGANIZERS' CANDIDATES

Gabriele CARBONARA Paolo OTTONE
Pablo BARNES Simone BROGIONI

Japan

RUNNERS' CANDIDATE

ORGANIZERS' CANDIDATE

Koichi IWASA Hiroki TAKEYABU

Latvia

RUNNERS' CANDIDATE

ORGANIZERS' CANDIDATE

Andriss RONIMOISS Rimants Liepiņš

Lithuania

ORGANIZERS' CANDIDATE

Arvydas GINTAUSKAS

Luxembourg

RUNNERS’ CANDIDATE

Cyril HURSON

Malaysia

RUNNERS’ CANDIDATE

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Razif YAHYA Saidun LEE

Mexico

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Mario PEREZ BAUTISTA Alberto GOCHICOA GOMEZ
Raul Humberto CASTANON GUEVARA
 
Rubén TOLEDO ROSADO  
Salvador ZUNIGA  

Morocco

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Cyrille SISMONDINI

New Zealand

RUNNERS’ CANDIDATE

Malcolm WEBB

Peru

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Andres OLIVERA

Philippines

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Edmund CURA
Romualdo CALBES
Romualdo CALBES
 

Poland

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATES

Tomasz SWINIARSKI
Michal KOLODZIEJCZYK
Katarzyna MELCER
Piotr JASINSKI
  Mirosław BIENIECKI

Portugal

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Rodolfo Alexandre BRITO DA SILVA Mario LEAL
Rui PINHO Patricio FERNANDES
Andreia RIBEIRO  
Bruno RODRIGUES  
François WILMAN  

Qatar

RUNNERS’ CANDIDATE

Mubarak AL KHULAIFI

Russia

RUNNERS’ CANDIDATE

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Alena SHEVCHUK Igor VLADIMIROV

Slovakia

RUNNERS’ CANDIDATE

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Roman SOPKA Vojtech ŠPIŠÁK

Slovenia

RUNNERS’ CANDIDATE

ORGANIZERS’ CANDIDATES

Andrej TEZAK Teodor MARKOC
  Marc OZBEJ

South Korea

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Jey JANG

Spain

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATES

Aitor ARAMBURU PINO Tico CERVERA
David LIRA GUERRA Marina HYYTIAINEN
Jorge PIERNAS  
Pablo VILLALOBOS  

Sweden

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Anna Louise KLINTMAN Laurent LELOUP
Laurent LELOUP  

Switzerland

RUNNERS’ CANDIDATES

Stefan ERBRICH
Bernard MAYENCOURT
Patrick RACLOZ

Turkey

RUNNERS’ CANDIDATE

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Suleyman CAVUSOGLU Caner ODABASOGLU

Ukraine

RUNNERS’ CANDIDATE

Valerii SHYPUNOV

United Kingdom

ORGANIZERS’ CANDIDATES

Mark TURNER
Huw WILLIAMS

USA

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Andrew ARBUCKLE Jamil COURY
Mathias EICHLER  
Ian MADDIESON  
Chris MOCKO  
Isaac WAIT  

Uruguay

RUNNERS’ CANDIDATES

ORGANIZERS’ CANDIDATE

Paola NANDE Jorge MELGAREJO
Daniel PEREZ GARRIDO  

Thailand

RUNNERS’ CANDIDATE

Kanin PINSUVANA